0216 479 67 07 - 0553 173 36 32 - info@maltateknikservis.com
Klima Gazı Dolumu ve Ölçümü

Klima Gazı Dolumu ve Ölçümü

Klima eğer ki gaz eksiltmişse, klimanın soğutma gücü azalır. Klima dolayısıyla da yeteri kadar soğutma yapamaz. Klima gazı eksilmişse, nem tutucu filtrede daha az klima gazı olacaktır. Klima gazı daha çok genleşme valfine gelmeden gaz haline geçer ve bu durumda da evoparatöre de büyük kısmı gaz halinde giren klima gazı, asıl evaparatörde sıvıdan gaza geçip havadan ısı çekmesi gerekirken bunu gerçekleştiremez.

Klima Gazı Azalırsa Biterse Ne Olur?

Klima eğer ki gaz eksiltmişse, klimanın soğutma gücü azalır. Klima dolayısıyla da yeteri kadar soğutma yapamaz. Klima gazı eksilmişse, nem tutucu filtrede daha az klima gazı olacaktır. Klima gazı daha çok genleşme valfine gelmeden gaz haline geçer ve bu durumda da evoparatöre de büyük kısmı gaz halinde giren klima gazı, asıl evaparatörde sıvıdan gaza geçip havadan ısı çekmesi gerekirken bunu gerçekleştiremez. Yani ortamdan ısı çekemez, evaparatör peteklerini soğutamaz, bu durumda aracın klima sistemi yeterince soğutma işlevini yerine getiremez. Nem tutucu filtre tamamen sıvı haldeki klima gazıyla dolar. Klima kompresörünün çıkış basıncı normalden daha fazla artar. Genleşme valfine sıvı halde çok fazla klima gazı gönderilir, buradan da evaparatör girişine geçen klima gazının çoğu sıvı vaziyettedir. Öyle ki evoparatörden çıkarken gaz halde olması gereken klima gazı, tamamen gaz haline geçemeden çıkar. Klima gazı eksik olduğundaki gibi, yine tam olarak faz değiştiremeyen klima gazı (sıvıdan gaza), ortamdan yeterince ısı çekemez yani klima yeteri kadar soğutmaz. Hazneye gerekli olandan fazla klima gazı koymak, kompresörü bozacaktır. Kompresöre sıvı halde klima gazı gelmesi de klima kompresörünü bozacaktır. Bunun sebebi ise sıvılar sıkılaştırılamaz. Kompresör, pistonlarıyla gazı emip sıkıştırırken, sıvı maddeyi sıkıştıramayacaklarından kompresör arızasına neden olur. Ayrıca da klima sürekli olarak devreye girip çıkar. Yani klima sürekli olarak kendi kendine açılıp kapanıyorsa klima gazı fazla basılmış olabilir. Klima gaz dolum cihazına bağlanıp kontrol edilmesi gereklidir.
Klima Gazı Dolumu ve Ölçümü
MALTA TEKNİK SERVİS Merkez Mah. Gülseren Sk. No:2/4 D:7 Çekmeköy / İstanbul 0553 173 36 32 - 0552 644 64 22 0216 479 67 07 - info@maltateknikservis.com
Klima Gazı Dolumu ve Ölçümü